RunningNews.gr - Τα παντα για το τρέξιμο No Pain Just Gain
01 Ιουλ 14 ← πίσω

Ολοκληρώθηκε στην Καλαμπάκα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου

ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑΣ ΔΡΟΜΟΥ

Πρωταθλητής ο Γιώργος Μπούγλας ακολούθησαν Απόστολος Μπούγλας και Γιάννης Ταμουρίδης στον αγώνα αντοχής των Ανδρών

Ο Γεώργιος Μπούγλας ήταν ο μεγάλος νικητής της τρίτης και τελευταίας ημέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ποδηλασίας Δρόμου. Ο αθλητής της Ολυμπιάδας Ν.Λ. αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος στο αγώνισμα της αντοχής ανδρών, με το οποίο ολοκληρώθηκε η διοργάνωση στην Καλαμπάκα.

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο αδελφός του πρώτου Απόστολος Μπούγλας (επίσης της Ολυμπιάδα Ν.Λ. και το χάλκινο ο Ιωάννης Ταμουρίδης (ΠΑΟΚ) που ανέβηκε για δεύτερη φορά στο βάθρο μετά την 2η θέση στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα αντοχής ανδρών, χλμ., όπου η συμμετοχή έφθασε τους 107 αθλητές:

1) Μπούγλας Γεώργιος (Ολυμπιάδα ΝΛ) 3:46:47,

2) Μπούγλας Απόστολος (Ολυμπιάδα ΝΛ) 3:46:47,

3) Ταμουρίδης Ιωάννης (ΠΑΟΚ) 3:50:09,

4) Καστραντάς Χαράλαμπος (CCVSG Saissons Aisne) 3:51:01, 5) Τζωρτζάκης Πολυχρόνης (TUN Atlantique) 3:51:13, 6) Καράτζιος Γεώργιος (ΠΣ Κρόνος) 3:51:13, 7) Σακελλαρίδης-Μάγκουρας Νεόφυτος (ΠΣ Κρόνος) 3:51:18, 8) Σημαντιράκης Βασίλειος (Π.Σ. Κρόνος) 3:55:46, 9) Γεώργιος Δάντος (ΠΕΣΑ Αστέρας) 3:56:43, 10) Αλέξανδρος Μπαξεβάνος (ΠΓΣ Λάρισας) 3:56:45.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου διοργανώθηκε στην Καλαμπάκα με απόλυτη επιτυχία από την Ομοσπονδία του αθλήματος (ΕΟΠ), που είχε σημαντική υποστήριξη και βοήθεια από τον Δήμο Καλαμπάκας και την Περιφέρεια Θεσσαλίας.

Δελτίο Τύπου Νο 34 / 2014

Μαρούσι, Κυριακή 29 Ιουνίου 2014

Ο Στέλιος Φαραντάκης και η Βαρβάρα Φάση,  Πρωταθλητές Ελλάδος στην αγώνα αντοχής Νέων και Γυναικων

Ο Στέλιος Φαραντάκης ήταν ο μεγάλος νικητή της δεύτερης μέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ποδηλασίας Δρόμου που γίνεται στην Καλαμπάκα. Ο αθλητής της γαλλικής UC Albenas αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος στον αγώνα αντοχής νέων ανδρών.

Στις γυναίκες πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Βαρβάρα Φάση (ΑΟ Ολυμπιακός ΠΧ), που έκανε δύο τα μετάλλιά της στην φετινή διοργάνωση, μετά το χάλκινο που είχε πάρει στην πρεμιέρα, στην ατομική χρονομέτρηση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων αντοχής:

• Γυναίκες (89,8 χλμ. – 24 συμμετοχές)

1) Φάση Βαρβάρα (ΑΟ Ολυμπιακός ΠΧ) 3:02:26,

2) Τσαβάρη Ελένη-Μιχαλίτσα (Μεσόγειος ΑΟ) 3:02:31,

3) Τσεσμετζίδου Δέσποινα (ΠΑΣ Πηνειός) 3:02:31,

4) Χατζηστήλη Αθηνά (ΑΟ Θησέας) 3:04:39, 5) Φάλτετς Αλεξάνδρα (ΟΦ Ν. Ιωνίας) 3:04:41, 6) Δημάκη Ντενίζ-Μαρίνα (ΑΟ Θησέας) 3:04:44, 7) Πλέγα-Γαβριλάκη Ιωάννα (ΠΣ Κρόνος) 3:04:51, 8) Λεπενιώτη Κωνσταντίνα-Ειρήνη (ΑΟ Θησέας) 3:06:36, 9) Στρουμπούλη Δανάη (ΠΣ Κρόνος) 3:06:36

• Νέοι Άνδρες (147,2 χλμ. – 24 συμμετοχές)

1) Φαραντάκης Στέλιος (U.C. Albenas – Γαλλία) 4:21:58,

2) Σπανόπουλος Ιωάννης (Πέλοτον ΠΟ Ηρ. Ατ.) 4:21:58,

3) Βροχίδης Αλέξανδρος (ΑΣ Χίλια Δένδρα) 4:21:58,

4) Χατζάκης Παναγιώτης (U.C. Albenas – Γαλλία) 4:21:58, 5) Αντωνιάδης Δημήτριος 4:21:58, (ΠΣ Κρόνος) 4:21:58, 6) Ιωαννίδης Νικόλαος (Πέλοτον ΠΟ Ηρ. Ατ.), 4:21:58, 7) Μαυρικάκης Μιχάλης (ΑΕΚ) 4:21:58, 8) Καραμπινάκης Παναγιώτης-Μανώλης (ΠΣ Κρόνος) 4:21:58

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ποδηλασίας Δρόμου 2014, Ανδρών, Γυναικών, Νέων Ανδρών, ολοκληρώνεται σήμερα στην Καλαμπάκα, με διοργανώτρια την Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας (Ε.Ο.Π.), σε συνεργασία με την Περιφέρεια Θεσσαλίας. Τελευταίο αγώνισμα του προγράμματος ο πολύ δυνατός και σκληρός αγώνας δρόμου αντοχής Ανδρών 147,2 χλμ. με εκκίνηση και τερματισμό η πλατεία Δημουλά.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι αυτή είναι η τρίτη συνεχόμενη χρονιά που η διοργάνωση διεξάγεται στην Θεσσαλία (μία στην Λάρισα και δύο συνεχόμενες στην Καλαμπάκα).

Οι Τζωρτζάκης, Σπανόπουλος και Χατζηστήλη, οι Πρωταθλητές στην ατομική χρονομέτρηση

Ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης ήταν ο μεγάλος νικητής της πρώτης μέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ποδηλασίας Δρόμου που γίνεται στην Καλαμπάκα. Ο αθλητής της γαλλικής T.U.N. Atlantique αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος στον αγώνα ατομικής χρονομέτρησης ανδρών. Τον ακολούθησαν στο βάθρο οι Γιάννης Ταμουρίδης (ΠΑΟΚ) και Νεόφυτος Σακελλαρίδης-Μάγκουρας (ΠΣ Κρόνος).

Στις γυναίκες πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Αθηνά Χατζηστήλη (ΑΟ Θησέα) και στους Νέους Άνδρες ο Γιάννης Σπανόπουλος (Πέλοτον ΠΟ Ηρ. Ατ.).